[Java e Rinisė 2005][ANALIZA E MAKROZOOBENTOSIT E LUMIT LLAP][Mundemi edhe ndryshe][Ē’ka di unė pėr mjedisin ][Nė podujevė u shėnua Dita Ndėrkombėtare e Ujit][Fontana simbolizon Tokėn ][Biologu i vitit 2007][Kosova nė Bashkimin Evropian ][Trajnim pėr Kampistėt ][Njė qendėr qyteti mė tė pastėr][UJI ĖSHTĖ JETĖ ][T'i ruajmė mushkėritė e qytetit][Dita e Bashkimit Evropian 2008 ][LARGOJE SHPREHINĖ E NDOTJES][EJA N'EVROPĖ][KĖRKIMI I ERIONIT][Prashitja e fidanėve dhe luleve nė Parkun e Paqes][Pastrimi i Parkut tė Paqes ][Kėrkimi i Erionit pėr herėn e II-tė][MEMORANDUM BASHKĖPUNIMI][Ngritja e kapaciteteve tė Organizatės ]

Emri i Projektit : T’I RUAJMĖ MUSHKĖRITĖ E QYTETIT

 

Data e realizimit mė 22.04.2008

 

  Organizata Joqeveritare “ EKOVIZIONI ” pėr shėnimin e ditės ndėrkombėtare tė planetit tė  Tokės ka organizuar njė aksion pastrimi nė Parkun e Paqes tė Manēesterit nė qytetin e Podujevės dhe njė performancė artistike ku janė pikturuar disa piktura ne dėrrasa tė cilat janė vendosur nė drunjtėt e parkut tė cilat pėrmbajnė mesazhe pėr ruajtjen  e parkut dhe ne pėrgjithėsi tė Tokės ku do tė qėndrojnė njė kohė tė gjatė aty.Ky aktivitet kishte njė rėndėsi tė veēantė pėr arsye  se atė ditė ishin prezent edhe ideatorėt dhe ndėrtuesit e Parkut tė Paqes  Organizata e miqve nga Manēesteri “Manchester Aid to Kosovo”( MAK) tė cilėt edhe nė kėtė ditė punojėshin nė ndėrtimin e mė tejmė tė Parkut .

Aktivitetin e kanė pėrshėndetur me prezencėn e tyre kryetari i komunės tė Podujevės Ilaz Pireva me drejtoret e drejtorive si : drejtori i drejtorisė pėr urbanizėm dhe mjedis z. Ismail Abdullahu, drejtori i drejtorisė se financave z Musa Islami , ushtruesi i detyrės tė administratės z.Mehmet Gashi  e shumė zyrtar te Komunės tė Podujevės . Ky aktivitet do tė njihet si aktiviteti i parė nė qytetin tonė qė i sjell kabinetin e ministrit tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor , tė pranishėm ishin zėvendėsministri Mr. Emin Krasniqi me kėshilltaret e ministrisė dhe disa aktivist te ministrisė te cilėt e pėrshėndeten aktivitetin .

Kėtė aktivitet e kanė  financuar Komuna e Podujevės me 349.00 euro si dhe OSCE me

70 pije dhe ēipsa pėr pjesėmarrėsit.             

Nė kėtė aktivitet kanė marrė pjesė mbi 60 pjesėtarė si nga OJQ “EKOVIZIONI” , nga kompania pėr menaxhimin e mbeturinave “PASTRIMI” , nxėnės  si dhe qytetar tė tjerė.

Aktiviteti ka filluar nė ora 13:00 dhe ka pėrfunduar nė ora 16:00

 

Nė vazhdim po e japim si e pasqyroj Komuna nė ueb faqen  e saj kėtė aktivitet

    www.podujeva-komuna.org

Nė komunėn e Podujevės Dita e Tokės po shėnohet me njė sėrė aktivitetesh nė pastrimin  dhe  gjelbėrimin e   ambienteve  publike. Ishte kėnaqėsi  e  veēantė se  kjo  ditė  shėnohej  pėr  herė  tė parė nė Kosovėn  e pavarur, prandaj  edhe  shihej njė intensitet shumė mė i shtuar i aktiviteteve nė krahasim me  vitet  e  kaluara.

Me kėtė  rast shpresojmė se qytetarėt po vetėdijesohen nė  ruajtjen, pastrimin dhe  gjelbėrimin e  ambienteve. Dita  ditės kjo po vėrehet edhe nėpėr  oborret  e  shtėpive.

Komuna  e Podujevės kėto  aktivitete i ka koordinuar paraprakisht me OJQ “ Ekovizioni”, AKEA, OSBE, Ndėrmarrja Publike “ Pastrimi”,  nxėnės tė shkollave  fillore dhe tė mesme si dhe  me  qytetarė dhe iniciativa vullnetare.

AKEA nė shenjė respekti pėr  ditėn e  tokės ka organizuar aksion njė javorė tė  quajtur “Java  Ekologjike”  pėr  pastrimin  dhe gjelbėrimin  e  ambienteve  publike. Pėrgjegjėsi  i projektit pėr kėtė  aktivitete Besim Arbanashi tha  se, dje nė  qendėr    qytetit  kemi vendosur  Banderolėn pėr  vetėdijesimin e qytetarėve  me moton “Jeta  e  shėndetshme vetėm nė  ambient  tė pastėr”. Ndėrsa  sot jemi duke  punuar nė Parkun e  Qytetit pėr  tė pastruar kėtė  zonė pėr tė mbjellė fidane halore, trėndafila dhe lule tė ndryshme. Pėrpos kėsaj jemi duke i lyer me bojė ulėset  e parkut si dhe duke i lyer me  gėlqere trungjet e drurėve nė  park. Kryetari  i AKEA-sė Besim Gashi tha se nesėr nė bashkėpunim me  personelin e  Qendrės  Kryesore  tė Mjekėsisė Familjare do ta bėjmė edhe pastrimin  e oborrit tė kėtij institucioni mjekėsor. Ndėrsa prej  tė enjtes deri tė  dielėn do tė punohet nė rregullimin e  sheshit afėr  Postės  sė qytetit. Aty do tė saldohen zinxhirėt  e kėputur  tė rrethojave, do tė mbillet bari i gjelbėr lule tė ndryshme si dhe fidanė halor. Pėrpos kėsaj tė dielėn do tė pastrohen edhe varrezat e qytetit (te hekurudha)

Pėrgjegjėsi i kėtij projekti na informoi se gjithsej do tė mbillen 30 fidan halor, 40 fije trėndafila si dhe njė sasi e luleve tė ndryshme. Nė kėtė aktivitet janė duke u angazhuar  mbi 30 aktivistė tė kėsaj organizate. Ky projekt kapė shumėn prej 700-800 euro, nė financimin e kėtij projekti kontribut tė ēmuar kanė dhėnė subjektet afariste qė gravitojnė nė rrugėn kryesore  tė qytetit.

OJQ “Ekovizioni” edhe kėsaj here po kontribuon nė shėnimin e kėsaj dite. Riza Muēolli kryetar i kėsaj shoqate na tha se nė kėtė aktivitet po marrin pjesė 60 aktivistė dhe nxėnės. Ne jemi duke pastruar dhe gjelbėruar Parkun e Paqes. Pėr pos kėsaj do ta japim edhe njė performancė artistike duke pikturuar me motive “Ta ruajmė dhe  gjelbėrojmė ambientin.” Pjesėt e gjelbėruara janė “mushkėri” tė ambientit qė na rrethon, informoi mė tej z. Muēolli, i cili ndihej i entuziazmuar pėr punėn qė po bėhej gjithandej.

Shkolla fillore “Drita” nė Majac kishte organizuar njė sėrė aktivitetesh nė lidhje me kėtė Ditė tė shėnuar. Ata kanė pastruar oborrin e shkollės si dhe rrugėn prej tri kilometra Majanc-Lupē. Ahmet  Gashi drejtor i kėsaj shkolle u pėrkujtoi  tė pranishmėve qė kishin ardhur pėr ta shėnuar kėtė ditė pėr historikun e kėsaj  dite  tė shėnuar.

Pėr tė shėnuar Ditėn Ndėrkombėtare tė Planetit tė Tokės, Ekipi Komunal i OSBE-sė nė bashkėpunim me Komunėn, Grupin e te Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut, Kuvendin Rinor, Forumi Komunal i fėmijėve pėr te drejtat e fėmijėve, si dhe nė bashkėpunim me OJQ-tė “Ekovizioni” dhe “AKEA” realizuan projektin lidhur me vetėdijesimin mbi ambientin. Ata mbollėn lule nėpėr vazot qė janė tė vendosura nė qendėr tė qytetit, nė Parkun e Qytetit dhe nė shkollat e qytetit. OSBE-ja ka shpėrndarė falas pije freskuese pėr tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėto aktivitete.

 Po ashtu pėrfaqėsuesit tashmė tė njohur pėr qytetarėt e komunės sė Podujevės nga Manēesteri i Anglisė nė krye me Paul Guest, kryetar i organizatės MAK po punojnė pareshtur nė rregullimin e Parkut tė Paqes. Ata edhe sot ishin nė vlugun e punėve, ku bėnin mbjelljen e fidanėve tė ndryshme, si dhe rregullimin e kėtij ambienti. Kėsaj here po marrin pjesė 12 aktivistė humanitarė dhe njė gazetar i BBC-sė nė realizimin e projektit “Parku i Paqes”. Kontributi i tyre nė ndihmė tė qytetarėve tė komunės sė Podujevės ėshtė i madh.

Tė gjitha kėto aktivitete qė u realizuan sot u vizituan nga kryetari i komunės sė Podujevės Ilaz Pireva dhe zv/ministri i Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor Emin Krasniqi, tė cilėt pėrshėndetėn dhe falėnderuan tė gjithė ata qė po kontribuojnė nė pastrimin dhe gjelbėrimin e ambientit tonė. Kryetari Pireva ndėr tė tjera tha se, “pėr ambientin duhet tė kujdesemi 365 ditė dhe jo vetėm nė Ditėn e Planetit tė Tokės. Ne do tė ndihmojmė nė kėtė sferė me tė gjitha mundėsitė tona qė i kemi, sepse kjo ėshtė nė interes tė gjithė qytetarėve.”

Vlen tė theksohet se 22 prilli ėshtė Dita e Tokės, ngjarje globale, qė filloi nė vitin 1970 dhe nga shumė njerėz njihet si njė ngjarje qė i dha hov njė lėvizjeje tė re pėr mbrojtjen e mjedisit.

Postuar me datė:23-04-2008

 

 

[Home][Historiku][Vizioni & Misioni][Fotogaleria][Aktivitetet][Stafi][Literaturė nga Ekologjia][Botimet nga Ekovizioni][Vizitorėt / Guestbook][Rrjeti rinor i Llapit][Partnerėt tanė][Kontakti]

Copyright (c) 2009 "EKOVIZIONI" PODUJEVĖ. All Rights Reserved.

info@ekovizioni.com